Το παραμύθι δεν είχε δράκο!

Μετά την εύκολη επικράτηση του Παναθηναϊκού επί του Άρη με 90-69 περιμέναμε να μάθουμε τον αντίπαλο των «πράσινων» στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.  Για τον γηπεδούχο Φάρο, που ανεβαίνει τρένο στην Α1 έχοντας 11/11 στο πρωτάθλημα, η πρόκριση στον τελικό θα ήταν η παρθενική του. Για τον σαφώς πιο έμπειρο από τέτοιες καταστάσεις ΠΑΟΚ, που μετράει 3 Κύπελλα και άλλους 4 χαμένους τελικούς, θα ήταν η μεγάλη ευκαιρία για να επιστρέψει στους τίτλους. Ο Φάρος απέναντι σε όλα τα προγνωστικά απέκλεισε τον Δικέφαλο του Βορρά που είχε την ίδια μοίρα με όλες τις ομάδες της Α1 που είχαν την ατυχία να συναντήσουν τους Κερατσινιώτες φέτος στον θεσμό του Κυπέλλου (κατά σειρά: Κολοσσός Ρόδου, Λαύριο, Τρίκαλα, Κηφισσιά).

Ο Φάρος έχοντας και το σπρώξιμο από τον ενθουσιασμό του κόσμου του μόνο ψαρωμένος δεν μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μανώλης Παπαμακάριος σαν …έτοιμος από καιρό ξεκίνησε με 4/4 σουτ και συνολικά 11 από τους 18 πόντους του Φάρου στην πρώτη περίοδο (18-14 σκορ 1ης περιόδου). Στην δεύτερη ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το ματς με τον Φάρο να κρατάει πάντα ένα ισχνό προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείνει 32-31. Ο ΠΑΟΚ στο ημίχρονο είχε 3/17 τρίποντα και γενικότερα η προσέγγιση του ματς ήταν αφελής για ένα προπονητή της εμπειρίας του Σούλη Μαρκόπουλου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε πίσω ακόμη και με 8 αλλά έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 3 (51-48). Στην τελευταία περίοδο το ματς έσπασε καρδιές. Ο Φάρος δεν πανικοβλήθηκε ακόμη κι όταν βρέθηκε πίσω με 4 (51-55) και βγάζοντας απίστευτο πάθος οδήγησε το ματς εκεί που το ήθελε. Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο λεπτό ισόπαλες (62-62), όμως ένα αμφισβητούμενο φάουλ του Σχορτσανίτη στον Παπαμακάριο επέφερε 3 βολές για τον έμπειρο γκάρντ, ο οποίος ήταν απόλυτα εύστοχος. Οι παίκτες του Φάρου ήταν ψύχραιμοι έως το τέλος και το θαύμα ολοκληρώθηκε με το τελικό σκορ να είναι 69-65.

Ο φετινός στόχος του Φάρου ήταν εξ αρχής η άνοδος στην Α1 και το Κύπελλο αποτελούσε απλά ένα επιπλέον κίνητρο ωστόσο όπως είπε και ο προπονητής της ομάδας, Ανδρέας Πολέμης: «Δεν σας κρύβω ότι κρυφοκοιτάζαμε τον τελικό όταν αρχίσαμε να αποκλείουμε ομάδες Α1». Από την άλλη για τον ΠΑΟΚ η αποτυχία είναι παταγώδης. Λίγες μέρες μετά την εκπληκτική εμφάνιση του στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό που ναι μεν δεν συνοδεύτηκε από νίκη, αλλά κέρδισε τον σεβασμό όλων, ο ΠΑΟΚ έδειξε ανέτοιμος για ένα τόσο σημαντικό ματς. Ο Φάρος ήταν παθιασμένος και κυρίως, εξαιρετικά διαβασμένος με αποτέλεσμα να επικρατήσει επί ενός θεωρητικά ανώτερου αντιπάλου.

Τώρα ο Φάρος θα αγωνιστεί απέναντι στον Παναθηναϊκό σε ένα τελικό-γιορτή για τον σύλλογο και τους φιλάθλους του, ένα παιχνίδι που μόνο κέρδη μπορεί να επιφέρει για την ομάδα του Κερατσινίου, η οποία μοιάζει ικανή να πρωταγωνιστήσει στο ελληνικό μπάσκετ τα επόμενα χρόνια.