Τον δάγκωσε ο Ποντένσε και “οι παιδικές του ασθένειες”…

olympiacos-wolves

Μετά από 147 μέρες ορίστηκε επιτέλους η ρεβάνς του Ολυμπιακού με την Γουλβς και οι ερυθρόλευκοι ταξίδευαν στην Αγγλία με στόχο την Αυγουστιάτικη υπέρβαση. Στο πρώτο ματς του Καραϊσκάκης, ο Ολυμπιακός όχι απλά κοίταξε στα μάτια τους “Λύκους” αλλά έπαιξε ποδόσφαιρο κυριαρχίας ακόμα κι όταν είχε μείνει με 10 παίκτες. Το τελικό 1-1 σίγουρα τον αδικούσε. Απόψε ο Μαρτίνς κατέβηκε με το γνωστό 4-3-3 των δύσκολων αποστολών με τους 3 χαφ (Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Καμαρά) και τον Βαλμπουενά στα άκρα. Υπήρχαν όμως τεράστιες απώλειες στην άμυνα καθώς εκτός του Ρούμπεν Σεμέντο που είχε δει την κόκκινη στο πρώτο ματς, απουσίαζε και ο βασικός τερματοφύλακας της ομάδας Ζοσέ Σα που αντικαταστάθηκε από τον Μπόμπι Αλέν. Από την άλλη, η Γουλβς ξεκίνησε με τους Ποντένσε και Αντάμα Τραορέ απροσδόκητα εντός ενδεκάδας και τον Ραούλ Χιμένεθ κεφάτο από το πρώτο δευτερόλεπτο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο νόμιζα ότι οι δύο ομάδες κλώτσούσαν για πρώτη φορά μπάλα στη ζωή τους. Απίθανα λάθη εκατέρωθεν και συνεχή γλιστρήματα πάνω στο βρεγμένο τερέν. Στο 8′ μια τραγική επιστροφή του Μπα στον Αλέν έκανε την μπάλα διεκδικήσιμη και ο Ποντένσε έξυπνα κέρδισε το πέναλτι από τον Γάλλο τερματοφύλακα που βγήκε με φόρα και τον γκρέμισε. Ο Ραούλ Χιμένεθ είπε ευχαριστώ πολύ και εκτελώντας με στυλ άνοιξε το σκορ. Ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός μέχρι το 20ο λεπτό όταν και ο Τσιμίκας έβγαλε μια εξαιρετική αντεπίθεση από τα αριστερά φτάνοντας μόνος του απέναντι στον Ρούι Πατρίσιο όμως ο Πορτογάλος κίπερ έκανε μια εξαιρετική επέμβαση κόβοντας την φόρα στο νεαρό μπακ. Οι ερυθρόλευκοι ισορρόπησαν το παιχνίδι κι άρχισαν να βγαίνουν με αξιώσεις μπροστά. Μάλιστα στο 29′ ο Μάντι Καμαρά βρήκε δίχτυα με σουτ μέσα από την περιοχή αλλά ο Ελ Αραμπί, από τον οποίο ξεκίνησε η φάση ήταν “για μια τρίχα” εκτεθειμένος σύμφωνα με το VAR. Στο 42′ ο Χιμένεθ πήγε να βάλει το γκολ της χρονιάς με rabona αλλά ευτυχώς για τον Ολυμπιακό η μπάλα έφυγε εκτός εστίας.

Στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός καταριόταν για μια ακόμη φορά σε ένα κρίσιμο ευρωπαϊκό ματς την έλλειψη συγκέντρωσης στο ξεκίνημα του ματς αλλά και την κακή του τύχη. Ο Μαρτίνς αποφάσισε να τα παίξει όλα για όλα στο δευτερο ημίχρονο από νωρίς. Ο κόουτς των ερυθρόλευκων πήρε μια γενναία απόφαση περνώντας μέσα τους Φορτούνη και Ραντζέλοβιτς ενώ στο 65′ έριξε στον αγώνα και τον Χασάν για να πάει σε ένα 4-4-2 γεμάτο ρίσκο καθώς έμεινε με έναν αμυντικό χαφ! Από την άλλη ο Νούνο Εσπίριτο Σάντο ήταν φειδωλός στις αλλαγές του βγάζοντας τον ανούσιο Αντάμα Τραορέ και περνώντας στον παιχνίδι τον πιο δραστήριο Ντιέγκο Ζότα που ταλαιπώρησε την άμυνα του Ολυμπιακού. Οι ερυθρόλευκοι έψαξαν το γκολ σαν τρελοί κι έβγαλαν μεγάλες φάσεις με τους Ελ Αραμπί, Γκιλιέρμε και Χασάν αλλά δεν βρήκαν δίχτυα. Η διαιτητική ομάδα έκλεισε τα μάτια σε περίπτωση πέναλτι στο 55′ σε σπρώξιμο πάνω στον Ελ Αραμπί και γενικά θα έλεγε κανείς πως ήταν έως και εχθρική προς την ελληνική ομάδα.  Στο 70′ ο Σάντο απέσυρε τον Ποντένσε που ήταν πραγματικά… όλη η Γουλβς καθώς ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών της.

Η αγγλική ομάδα άρχισε να παίζει με το χρόνο και πήγε το ματς εκεί που ήθελε. Εάν μάλιστα ο Ζότα ήταν πιο ψύχραιμος στο 80′ και δεν τον νικούσε ο Αλέν η υπόθεση πρόκριση θα είχε λήξει νωρίτερα. Ο Ολυμπιακός έψαχνε ένα γκολ για να στέιλει το ματς στην παράταση με τον Φορτούνη να είναι συγκινητικός, όμως στη τελευταία καλή του φάση ο Ομάρ  σημάδεψε την λάθος μεριά των διχτύων. Το παιχνιδάκι με το χρόνο συνεχίστηκε και στις καθυστερήσεις για την Γουλβς που πήρε αυτό που ήθελε καθώς ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να βγάλει ξανά μια σπουδαία φάση και μοιραία αποκλείστηκε.

Υ.Γ.: Έγινε μια, δύο, τρεις , δέκα. Κάποτε ήταν ο Μέγιερι, πριν λίγα χρόνια ο Λεάλι και σήμερα ο Αλέν. Ο Ολυμπιακός δεν είχε την τύχη σε κανένα από τα 3 ραντεβού “οχτάδας” να έχει έναν αξιόπιστο τερματοφύλακα κάτω από τα δοκάρια και το πλήρωσε. Μπορεί ο Αλέν να έκανε σπουδαίες επεμβάσεις στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η… δουλειά είχε γίνει νωρίτερα, κόβοντας τα πόδια των συμπαικτών του.

Υ.Γ.1: Απίστευτα κακή εμφάνιση για τον Ουσεινού Μπα. Όσο απροσπέλαστος ήταν στο Λονδίνο κόντρα στην Άρσεναλ, τόσο επικίνδυνος ήταν απέναντι στη Γουλβς κάνοντας δύο ανεπίτρεπτα γι’ αυτό το επίπεδο λάθη.

Υ.Γ.2: Ό,τι κι αν έκαναν οι Αλέν και Μπα, η έλλειψη συγκέντρωσης είναι ένα διαχρονικό πρόβλημα για τον σύλλογο. Μία απροσεξία, ένα λάθος και το πληρώνει με ηλίθια γκολ. Μέταλιστ (έξοδος Μέγερι) Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (χαζό πέναλτι Χολέμπας), Μπεσίκτας (Λεάλι πνίγει γκολ) και η λίστα δεν έχει τελειωμό.

Υ.Γ.3: Δεν θυμάμαι πιο άνευρη αγγλική ομάδα από την Γουλβς. Ίσως γιατί δεν είναι ακριβώς αγγλική ομάδα έχοντας μόνο έναν Άγγλο στην ενδεκάδα, τον αρχηγό Coady. Κάποιες ποιοτικές εξάρσεις από συγκεκριμένους παίκτες ( Χιμένεθ, Τραορέ, Ζότα, Ποντένσε) κι αυτό είναι όλο επιθετικά. Ωστόσο, στην άμυνα ο Εσπίριτο Σάντο έχει δημιουργήσει ένα πολύ σκληροτράχηλο σύνολο που κυνηγάει την κάθε φάση για να κλέψει την μπάλα και να βγάλει αντεπίθεση. Επιθετικά όμως, απόψε, η Γουλβς ήταν επιτρέψτε μου την φράση… ΗΛΤΕΞ Λύκοι. Η Γουλβς έκλεψε τόσο το ματς όσο και την πρόκριση, παίρνοντας περισσότερα από αυτά που άξιζε αλλά αυτός είναι ο τρόπος παιχνιδιού της.

Υ.Γ.4: Ποιος να περίμενε ότι η πώληση του Ποντένσε στην Γουλβς θα έβαζε ταφόπλακα στα ευρωπαϊκά όνειρα του Ολυμπιακού. Ο Πορτογάλος ήταν καθοριστικός απόψε κι αν δεν κέρδιζε το πέναλτι, η Γουλβς θα είχε ζοριστεί περισσότερο.

Υ.Γ.: Ο Τσιμίκας πολύ δύσκολα θα μείνει και την επόμενη σεζόν στον Ολυμπιακό με τέτοιες σπουδαίες εμφανίσεις.

Υ.Γ.6: Η σεζόν του Ολυμπιακού κρίνεται ως επιτυχημένη. Ωστόσο, για ακόμη μια φορά δεν μπόρεσε να κάνει την ευρωπαϊκή υπέρβαση παρά το γεγονός ότι έπαιξε την καλύτερη μπάλα των τελευταίων ετών. Η επιστροφή στην κορυφή στην Ελλάδα ήρθε, ο Ολυμπιακός έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο κι ο Μαρτίνς χτίζει ένα ελπιδοφόρο μέλλον. Αλλά μένει αυτή η πικρία, αυτό το γαμώτο για μία ακόμη φορά.